Przejdź do treści Przejdź do menu

KSIĄŻKA ZAWIERAJĄCA PRACĘ KONKURSOWĄ NASZEJ ABSOLWENTKI

26-11-2022 20:00

Dn. 26 listopada 2022 r. na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się X Zaduszki Katyńskie, połączone z promocją książki zawierającej prace laureatów i finalistów XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo Katyniu”, który od 13 lat organizuje Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska.

Uroczystości rozpoczęły się pod Epitafium Smoleńskim modlitwą za ofiary zbrodni katyńskiej 1940 r. i katastrofy smoleńskiej 2010 r. Dalsza część spotkania miała miejsce w Kaplicy Golgoty Wschodu w Bastionie Św. Barbary. Oprócz poseł Jadwigi Wiśniewskiej w uroczystości udział wzięli m.in. arcybiskup częstochowski Wacław Depo, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz i przeor Jasnej Góry Samuel Pacholski. Zebrani obejrzeli spektakl poetycko-muzyczny „Elegia Katyńska“ w wykonaniu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie.

Poseł Jadwiga Wiśniewska podsumowała wyniki konkursu, podziękowała laureatom i ich nauczycielom oraz instytucjom patronującym przedsięwzięciu. Powiedziała też: „Trzeba wciąż kruszyć mur katyńskiego kłamstwa. Zbrodnie ludobójstwa dokonywane przez reżim Putina przerażają okrucieństwem i przywołują obrazy zbrodni dokonanych w Katyniu i innych miejscach Golgoty Wschodu.”

Książka „Prawda i kłamstwo o Katyniu” stanowi pokłosie XIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, organizowanego pod naukowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej. W książce zamieszczone zostały najlepsze prace nagrodzone w konkursie. Wśród nich znalazła się praca Elżbiety Hylak, absolwentki VI Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ogólnokształcących im. Armii Krajowej w Bielsku-Białej. Opiekunem uczennicy był mgr Rafał Kutryba. Praca uzyskała wyróżnienie w kategorii szkół ponadpodstawowych, a dotyczyła życia duchowego polskich jeńców wojennych z obozu NKWD w Starobielsku. Warto nadmienić, iż w poprzednich latach ukazało się drukiem już czternaście prac konkursowych uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. AK.

Link do pracy Elżbiety Hylak

Dyplom Elżbiety Hylak

Od lewej – Elżbieta Hylak, poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska i opiekun finalistki mgr Rafał Kutryba

Spektakl „Elegia Katyńska”, wykonany przez młodzież
podczas X Zaduszek Katyńskich na Jasnej Górze w Częstochowie

Oficjalni goście zaproszeni na X Zaduszki Katyńskie

Poseł Jadwiga Wiśniewska wśród finalistów XIII Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”

Książka „Prawda i kłamstwo o Katyniu", zawierająca wyróżnioną pracę konkursową Elżbiety Hylak