Przejdź do treści Przejdź do menu

PLENERY

Uczniowie klas artystycznych często poszukują inspiracji dla swoich dzieł na łonie przyrody. Okazją do ich odkrywania są plenery malarskie, które pozwalają połączyć formy pracy warsztatowej z zabawą i wypoczynkiem. Tworzenie w plenerze umożliwia uczniom uchwycenie natury i jej piękna o różnych porach dnia. Tak więc zabawa w impresjonistów stwarza także warunki  do wnikliwej  analizy umiejętności artystycznych i ich oceny.

Coroczne wyjazdy na plenery towarzyszą nam od powstania klas artystyczno – humanistycznych, tworzą nierozerwalną całość procesu edukacyjno – wychowawczego. Są one niewątpliwie dużą atrakcją, urozmaicającą zajęcia artystyczne. Dają możliwość wspólnego spędzania czasu, integracji, zabawy i poznawania samych siebie.

Plenery stanowią niebywałą okazję do kształtowania zmysłu obserwacji, wyczulenia na nastrój i piękno krajobrazu Beskidów. W przepięknej scenerii gór i budynków architektury wiejskiej młodzież tworzy swoje „małe dzieła sztuki’’.

Celem zajęć w plenerze jest nie tylko rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów, lecz także zaszczepianie w młodych zamiłowania do piękna naszego regionu, uwrażliwiania ich na różnorodność i bogactwo tradycji „ naszej małej ojczyzny’’.

Po każdym plenerze młodzież ma możliwość zaprezentowania swoich prac rodzicom, nauczycielom, kolegom i koleżankom na wystawach i wernisażach, które odbywają się co rok na terenie szkoły i poza nią.